تما چیزهایی که باید درباره‌ی تایرهای دریفت بدانید

تایر دریفت چیست؟

دریفت، ورزشی است که در آن رانندگان با سرعت بالا حرکت می‌کنند و در عین حال، دور هم می‌زنند تا تایرها مسافت زیادی را از کنار، روی زمین سر بخورند. ولی این ورزش، با تایرهای عادی بسیار بی‌رحمانه برخورد می‌کند و برایشان خطرناک است. به همین دلیل هم تایرهای مخصوص دریفت اختراع شده‌اند؛ تایرهایی که روز به روز در حال بهبود هستند.

معمولا بهترین تایرهای دریفت، آجی کم‌عمق دارند. حتی بعضی از آن‌ها کاملا صاف هستند. شیارهای آن‌ها پهن، نوار سرتاسری وسط آج‌شان بسایر محکم و لاستیک‌شان هم با ادوات شیمیایی محکمی جوش خورده است تا دوام و استحکام‌شان بسیار زیاد شود. اگر دریفت کردن برای رانندگان مسابقه تبدیل به کاری عادی و روزمره شود، تایرهای معمولی جوابگوی کارشان نخواهند بود. این تایرها ممکن است کم بیاورند و نتوانند کارایی لازم را فراهم کنند. به همین دلیل اگر بخواهید هر روز و هرجایی دریفت بکشید، باید از تایرهایی استفاده کنید که برای همین کار آماده شده‌اند.س

تایرهای دریفت همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، مخصوص دریفت هستند. پیدا کردن‌شان هم آن‌چنان سخت نیست. ولی این که بتوانید بهترین تایر را پیدا کنید و بیشترین کارایی و دوام را از آن بگیرید، آن‌چنان ساده نیست. با ما باشید تا پنج مورد از بهترین‌های‌مان را به شما نشان دهیم.

چه نوع تایری برای دریفت استفاده می‌شود؟

با اطمینان می‌توان گفت که تایرهای عادی برای این کار مناسب نیستند. به طور کلی، باید به دنبال تایرهایی گشت که آج‌شان پهن و تهاجمی باشد. چنین الگوی آجی معمولا به شکل V است، یا این که شیارها و نوارهای پهن و عمیقی دارد. نوار وسط آج هم اصلاح شده است تا در برابر تنش و فشار مقاومت بیشتری داشته باشد و دمای بالا آسیبی برایش نداشته باشد. دیواره‌های جانبی هم تقویت شده‌اند تا درگیری‌شان با زمین بیشتر شود و اصطکاک کمتری داشته باشند.

تایرهای عقب (که دریفت کشیدن در حقیقت کار آن‌هاست) هم آج کم‌عمق‌تری دارند. البته می‌توان گفت که در کل آجی ندارند. با این کار مانورپذیری ماشین بالا می‌رود، اصطکاک و حرارت کم می‌شود و لاستیک کمتری هم روی آسفالت باقی می‌ماند.

علاوه بر الگوی آج، دوام هم نقش مهمی دارد. دریفت کشیدن می‌توان آج را از بین ببرد و همچنین، می‌تواند برای مواد تایر هم مضر باشد. مطمئن شوید لاستیکِ تایری که استفاده می‌کنید مخصوص این ساخته شده باشد که تنش و فشار را تحمل کند و در برابرشان نسوزد.

اندازه‌ی تایر برای دریفت کشیدن چقدر است؟

هر اندازه‌ای که مناسب خودروی‌تان باشد، مناسب خواهد بود. ولی برای این که دریفت بهتری داشته باشید، پروفایل کمتر و عرض بیشتر تایر حتما لازم خواهد بود. رانندگان دریفت تایرهای پهن‌تری نیاز دارند؛ چرا که باید سطح تماس تایر با زمین بیشتر باشد و بهتر به زمین گیر کند. این ویژگی، برای کاربرانی که می‌خواهند تعادل و پایداری خودرو حفظ شود بهترین گزینه است. همچنین تایرهایی که پروفایل کمتری دارند هم نیروی مورد نیاز برای گشتاور چرخشی تایر را کمتر خواهند کرد.

جدای از این موارد، تایرهای دریفت معمولا به صورتی ساخته شده‌اند که نیازهای‌تان را پوشش دهند. اگر بخواهید شتاب بیشتری داشته باشید، تایرهای باریک‌تر و کوچک‌تر بهترین عملکرد را برای‌تان خواهند داشت. به علاوه برای این که به سرعت‌های بالا برسید، تایرهای باریک‌تر عملکرد فوق‌العاده بهتری را از خودشان نشان می‌دهند.

همچنین باید مطمئن شوید که تایرهایتان مناسبِ خودرویتان باشند. تایرهایی را انتخاب نکنید که مناسب دریفت کشیدن باشند و به خودروی‌تان نخورند. به طور کلی، به دنبال تایری باشید که با آن بیش از بقیه راحت باشید.

دریفت کشیدن برای تایرها تا چه حد بد است؟

دریفت کشیدن می‌تواند برای تایر مضر باشد، مخصوصا برای آج و کارایی‌شان. دریفت کشیدن می‌تواند باعث شود که آج تایر ساییده شود و شیارهایی که عمیق بوده‌اند، کم‌عمق شوند. به همین دلیل ایت که باید برای شروع تایرهایی با شیار کم‌عمق تهیه شود. با این کار، میزان اصطکاک تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و کشش زیادی به وجود میاید.

همچنین، دریفت کشیدن می‌تواند حرارت بسیار زیادی را در تایرها تولید کند. به همین دلیل هم ممکن است آن‌ها ذوب شوند، دود تولید کنند یا این که آتش بگیرند. تایرهایی که با مواد ضد حرارت یا نسوز ساخته شده‌اند، بهترین گزینه هستند و دریفت کشیدن با آن‌ها ایمنی بیشتری دارد. کلا باید گفت تنها تایرهایی را بخرید که مخصوص دریفت کشیدن طراحی شده باشند و با این کار، بهترین تجربه را از دریفت کشیدن‌تان داشته باشید.

از کجا می‌توانیم تایرهای دریفت را تهیه کنیم؟

پیدا کردن تایرهای دریفت در اینترنت باید کار راحتی باشد. هزاران و صدها وب‌سایت و برند وجود دارند که تایرهای دریفت نو و دست دوم را می‌فروشند. اگرچه، مشکل اصلی این است که برند خوبی پیدا کنیم. ما متوجهیم زمانی که وقت و هزینه‌ی بسیار زیادی گذاشته باشید، می‌خواهید که بهترین کیفیت را هم تحویل بگیرید.

به همین دلیل هم هست که ما، لیستی از پنج برند برتر تایر دریفت را تهیه کرده‌ایم تا کارتان راحت‌تر شود.

تایرهای دریفت Falken:
برند Falken Tires، از سال ۱۹۸۳ در بازار است. این ۳۵ سال، به هیچ عنوان به هدر نرفته است. برند Falken Tires به معنای رشد، توسعه و همگام بودن با تغییرات دنیا است. آن‌ها این کار را به خوبیِ تمام انجام داده‌اند.
آج تایرهای دریفت Falken کیفیتی بسیار بالا دارد و ساییده شدن‌شان به زحمت اتفاق میافتد. تکنولوژی آن‌ها به طور حیرت‌انگیزی خلاقانه است و به همین دلیل، از کیفیت تایرهایشان هم آن‌چنان شگفت‌زده نمی‌شویم.

تایرهای دریفت Federal:
تایرهای فدرال از هر تایری که در بازار دیده‌ایم، چندین مرتبه بهتر هستند. خیلی زود دلیلش را خواهید فهمید. این تایرهای دوام بیشتری دارند، با زمین بیشتر درگیر می‌شوند و دیواره‌هایشان هم صلب‌تر و محکم‌تر است.
طراحی مهندسیِ آج‌های این تایر به صورتی است که بیشترین کارایی را فراهم میاورد. همچنین، اکثرشان هم به شکل V هستند. ما واقعا این تایرها را دوست داریم. شما هم عاشق‌شان خواهید شد.

تایرهای دریفت Kenda:
Kenda به معنای «متولد شده از آبِ خالص» است. زمانی که بحث خلوص و خاص بودن پیش بیاید، تایرهای Kenda واقعا به نام‌شان میایند. این تایرها، گستره‌ی وسیعی از انواع مختلف را دارند که می‌تواند برای دریفت‌های سنگین استفاده شود. آج این تایرها طراحی بسیار خاصی دارد؛ طراحی‌ای که درگیری‌اش با زمین را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد.

تایرهای دریفت Nexen:
Nexen Tires، پیچ و خم‌های بازار اینترنتی را دیده است. ۷۱ سال تجربه‌ی کاری، این شرکت را به صورتی شکل داده که فراگیر و ممتاز باشد. سری دریفت این تایرها شیارهایی خطی، شکاف‌هایی عمیق و نوار میانی بسیار محکمی دارند؛ به همان محکمی که وعده‌اش داده می‌شود. این تایرها دوامی دارند که باعث می‌شود کارایی‌شان تضمین شود.

تایرهای دریفت Dunlop:
مگر می‌توان این تایرها را از قلم انداخت؟ تایرهای دریفت Dunlop را می‌توان تنها موردی دانست که مدت زیادی است می‌شناسیم‌شان. برای این شناخت هم دلایل خودمان را داریم. این تایرها با آج‌هایی خاص و زیبا طراحی می‌شوند و الگوی آج‌شان باعث می‌شود تا درگیری‌شان با جاده، تا حد ایمنی بالا برود. همچنین، موادی که در آن‌ها استفاده می‌شود ردّ کمی برجای می‌گذارد و با آسفالتِ بی‌رحم، مهربانانه برخود می‌کند.

مشترک شدن در خبرنامه ما

جواب دادن به: {{replyComment.author}}
تمام موارد الزامی هستند
نظر با موفقیت ارسال شد

بازگشت به بالا