مقاومت غلطشی تایر

اگر به دنبال بهترین تایر برای خودروی‌تان باشید، احتمالا عبارت «مقاومت غلطشی تایر» را شنیده‌اید. احتمالا از این که بدانید این واژه و معنایش چقدر می‌تواند روی تصمیم خریدتان تاثیر بگذارد، شگفت‌زده خواهید شد. ما در اینجا به مفهوم این عبارت، تاثیرش روی مصرف سوخت ماشین، انواع مختلف تایرهای با مقاومت غلتشی پایین (که باعث کم شدن مصرف سوخت می‌شوند) خواهیم پرداخت. همچنین، تایرهایی را معرفی می‌کنیم که در بریجستون، آن‌ها را با مقاومت غلتشی پایین تولید کرده‌ایم.

مقاومت غلطشی تایر چیست؟

زمانی که پدال گاز خودرو فشار داده می‌شود، در حقیقت انرژی از موتور خودرو و بقیه‌ی سیستم‌هایش به چرخ‌ها منتقل می‌شوند. البته این موضوع به نوع خودرو (بنزینی یا الکتریکی) هم بستگی دارد. در نتیجه، تایرها می‌چرخند و گشتاوری که ایجاد می‌شود، خودرو را به جلو می‌راند. برای این که این کار انجام شود، خودروی‌تان باید بر چند چیز غلبه کند؛ چیزهایی که جلوی حرکتش را می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین‌هایشان هم مقاومت غلتشی تایر است.

مقاومت غلتشی تایر مقدار انرژی‌ای است که خودروی‌تان نیاز دارد تا به تایرها بدهد و آن‌ها هم به حرکت‌شان را با سرعت ثابتی ادامه یا افزایشش دهند. این انرژی، در اصل نیرویی است که لازم است تا تایر به چرخشش ادامه دهد و شما بتوانید کیلومترهای بیشتری را طی کنید. پسماند یا hysteresis، یکی از اصلی‌ترین چیزهایی است که روی مقاومت غلطشی اثر می‌گذارد. پسماند، همان انرژی‌ای است که تایر با چرخش روی زمین و گذاردن اثر آجش مصرف می‌کند. خودرو باید بر این انرژی غلبه کند؛ غلبه‌اس که با مصرف سوخت اضافه اتفاق میافتد.

آیا می‌توان از مقاومت غلتشی جلوگیری کرد؟

تا زمانی که تایر خودرو با زمین تماس داشته باشد، مقاومت غلتشی هم وجود خواهد داشت. نمی‌توان از این مقاومت جلوگیری کرد؛ ولی می‌توان آن را به حداقل رساند. از آن‌جایی که پسماند دلیلِ اصلی مقاومت غلتشی است، می‌توان فرمول مواد تایر را از نظر مهندسی به صورتی طراحی کرد که در برابر حرارت مقاومت بیشتری داشته باشند و تغییر حالت‌شان انرژی کمتری مصرف کند. چنین تایرهایی را به طور کلی با نام تایرهای با مقاومت غلتشی کم می‌شناسند.

آیا این کارها می‌تواند مقاومت غلطشی تایر را تا حد زیادی کاهش دهد؟

برای رانندگانی که به کم کردن مصرف سوخت خودرویشان علاقه دارند، تایری با مقاومت غلتشی کم می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد. چرا که این تایرها، باعث می‌شوند تا مصرف سوخت خودرو نسبت به تایرهای معمولی کمتر شود. بر اساس تحقیقی که اداره‌ی انرژیِ ایالات متحده انجام داده است، مقاومت غلتشیِ کم می‌تواند باعث شود که مصرف سوخت تا ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. البته اکثر رانندگان مصرف سوخت‌شان را تا ۳ درصد کم می‌کنند. به نظر می‌رسد که این عدد کوچک باشد. ولی با گذشت زمان، مقدار سوخت صرفه‌جویی شده عدد بزرگ و قابل توجهی خواهد بود. قابل توجه است! نه؟

آیا تایرهای با مقاومت‌ غلتشی کم، هزینه‌ی خاصی هم دارند؟

بسیاری از چیزهای خوب را نمی‌توان بدون پرداخت هزینه‌ای اندک به دست آورد. تایرهایی که مقاومت غلتشی کمی دارند هم چنین هستند؛ بهبود آن‌ها با تکنولوژی‌های جدید، الزامی است. به عنوان مثال برای این که مقاومت غلتشی بهبود داده شود، سازنده باید عمق آج را کاهش دهد. این موضوع باعث می‌شود که دوامِ آج کم شود و زودتر ساییده شود. برای غلبه بر این مشکل و این که مقاومت غلتشی هم بهبود پیدا کند، باید تکنولوژی جدیدی معرفی شود که دوام تایر هم کاهش پیدا نکند.

بریجستون چه نوع تایرهایی ارائه می‌کند که مقاومت غلتشی کمی دارند؟

ما در بریجستون، با بهترین نوع تایرهایی سر و کار داریم که مقاومت غلتشی‌شان کم باشد؛ سریِ تایرهای Ecopia. بین تمام تایرهایی که مصرف سوخت را پایین میاورند، سریِ Ecopia تایرهای ما تحت نظارت است تا بتواند سواری‌ای راحت، متعادل، بی‌نظیر و چهارفصل را برای‌تان فراهم آورد.

کل خط تولید ما برای این طراحی شده است که مصرف سوخت پایین بیاید و همچنین، راحتی و کارایی خودرو قربانی این موضوع نشود. به عنوان مثال، Ecopia پرمیوم با قطر EP 422 + به طور ویژه‌ای طراحی شده است. آجِ این تایر، باعث می‌شود تا مصرف سوخت پایین بیاید و همچنین، ترکیبات جنس دیواره‌هایش به صورتی است که مقاومت غلتشی پایینی به وجود بیاید. این مقاومت غلتشی پایین باعث می‌شود که هرمقدار سوخت داشته باشید، بتوانید مسافت زیادی را طی کنید. تایر Ecopia 422 plus با اثرِ آجی عرضه می‌شود که بهینه‌سازی شده است تا حتی روی سطح تماس تایر، توزیع وزنی عالی وجود داشته باشد. با این کار، دوام لاستیک بسیار بیشتر خواهد شد. الگویی که در آج وجود دارد، باعث می‌شود تایرتان صدای کمی داشته باشد و سواری‌تان راحت‌تر از همیشه باشد. البته این نتایج ممکن است با توجه به نحوه‌ی نگهداری از تایر، شیوه‌ی رانندگی و شرایط جاده تغییر کند.

مشترک شدن در خبرنامه ما

جواب دادن به: {{replyComment.author}}
تمام موارد الزامی هستند
نظر با موفقیت ارسال شد

بازگشت به بالا