فیلترهای انتخاب شده

ون تایر

فیلتر کردن توسط:

فیلترهای باز

شماره فنی تایر

قیمت

به

برندهای تایر


نمایش همه

برچسب EU

به

فروشنده

گزینه‌های اضافه

میانگین امتیاز آزمایش

به

قیمت دسته


دو تن و نیم وزن؟ نمی‌توانید به این سادگی بر آن چشم بپوشید.

اندازه‌ی تایرهای ون به کنار؛ موضوع مهمتر این است که باید بتوانند بار بسیار زیادی را تحمل کنند. در هر ون، به طور متوسط ده نفر می‌نشینند؛ یعنی بیش از دو برابر خودروی سواری. از طرف دیگر، وزن خود خودرو هم بیشتر از خودروهای معمولی است. البته ون‌ها تنها برای حمل و نقل مسافر نیستند. بسیاری از آن‌ها، برای حمل بار هم استفاده می‌شوند. شاید به همین خاطر باشد که به آن‌ها «خودروی چند منظوره» می‌گویند.

بهترین تایر ون، همان تایری است که برای وانت استفاده می‌شود. رینگ‌های لاستیک ون نسبتا کوچک است و دیواره‌ای بلند دارد.

هوا یا لاستیک؟ مساله این است

در دنیای لاستیک، ضرب‌المثل مشهوری وجود دارد: «چیزی که قرار است وزن را تحمل کند هوا است؛ نه لاستیک». هرچه بار روی تایر ون‌تان بیشتر باشد، هوای داخلش هم فشرده‌تر می‌شود و به همین دلیل، به دیواره‌ها فشار بیشتری میاید. شاید به همین دلیل است که سایز لاستیک ون (مخصوصا دیواره‌هایش) با لاسیتک سواری فرق دارد. این لاستیک شبیه به بالونی بسیار مستحکم زیر خودرو قرار می‌گیرد و با فشار وزن خودرو، باز و بسته می‌شود.

زمانی که به فکر خرید لاستیک ون (عادی یا اینترنتی) افتادید، چند مورد را در نظر داشته باشید. درباره‌ی قیمت لاستیک ون صحبتی نمی‌کنیم؛ بهترین قیمت‌ها و بهترین فروشنده‌ها را در اینجا می‌توانید پیدا کنید. موضوع حرف ما، بیشتر درباره‌ی حروفی است که روی تایرهای ون می‌بینید.

کمی اطلاعات فنی راجع به تایر ون

همان‌طور که گفتیم، وزن زیاد اصلی‌ترین و مهمترین موضوع در زمان ساخت لاستیک ون است. این وزن، با «شاخص بار» نمایش داده می‌شود. شاخص بار، نشان می‌دهد که یک تایر چقدر می‌تواند وزن تحمل کند. به عنوان مثال اگر وزن خودرو و بار و سرنشین‌ها با هم ۲ تن باشد، هر تایر ۵۰۰ کیلوگرم وزن را تحمل خواهد کرد. بنابراین باید تایری برای این خودرو بخرید که حداکثر ۷۰۰ کیلوگرم بار را تحمل کند (۲۰۰ کیلوگرمِ اضافه را با عنوان ضریب اطمینان می‌شناسند).

شاخص بار به صورت عدد نمایش داده و از صفر شروع می‌شود. این عدد، در نهایت به ۱۵۰ می‌رسد. شاخص بار صفر، یعنی این که لاستیک می‌تواند تا ۹۹ کیلوگرم را تحمل کند (خودرو و سرنشینان و بار، تنها می‌توانند ۳۹۰ کیلوگرم باشد) و عدد ۱۵۰ هم نشان‌دهنده‌ی این است که لاستیک تا سه تن و سیصد کیلوگرم را تاب میاورد (بنابراین خودرویتان می‌تواند تا بیش از ۱۵ تن وزن داشته باشد). جدای از سایز لاستیک ون، شاخص بارش حول و حوش ۹۰ می‌چرخد.

البته نیزی به این نیست که این همه محاسبات را تنها انجام دهید. چه سازنده‌ی لاستیک و چه سازنده‌ی خودرو، تمام مشخصات لاستیک ون را برایتان مشخص می‌کنند. به عنوان مثال، سازنده‌ها لاستیک‌های مناسب ون‌شان را با حروف LT یا Light Truck مشخص می‌کنند. شاید بهتر باشد که با هم، بین این همه فروشگاه بگردیم و بهترین لاستیک ون را انتخاب کنیم. خرید اینترنتی لاستیک ون، چیزی نیست که نیاز باشد برایش سخت بگیرید.

تا ۴ محصول را مقایسه کنید:

از 3223
مشاهده بیشتر ۲۰
از 3223
تبلیغات پولی است
بازگشت به بالا